Kanada’da ÇALIŞMA FIRSATLARI

Kanada’da öğrenciyken de çalışmanız mümkün. Kanada gibi bir ülkede kısa süreli çalışmanızın Türkiye’deki iş alanlarında sizi daha öne çıkarmak gibi faydaları olacaktır.

Çalışabilmek için bazı durumlarda öğrenci çalışma izni almanız gerekebildiği gibi bazı durumlarda çalışma iznine ihtiyacınız olmayacaktır. Kanada’da öğrenci çalışma koşulları ana hatlarıyla aşağıdaki gibidir diyebiliriz: Kanada’da, Kampüs içinde Kampüs dışında Co-op ya da staj yaparak Ve en son mezun olduktan sonra çalışabilmeniz mümkün.

Kampüs içinde çalışabilmek için:

Yasal bir öğrenim vizenizin olmasıyla birlikte tamamen devlet ya da % 50 devlet desteği olan özel yükseköğretim kurumlarında (kolejler ve üniversiteler gibi) tam zamanlı bir öğrenciyseniz, kampüs içinde çalışmanız için ayrı bir çalışma iznine gerek yoktur.

Kampüs dışında çalışabilmek için:

Öncelikle yerel yönetimle kampüs dışı çalışma izniyle ilgili anlaşmayı imzalamış devlet ya da devlet destekli yükseköğrenim kurumlarının birinde ya da belirli makamlarca onaylı ve bazı diploma programı sunan eğitim enstitülerinde okuyan “full time” öğrencilere, belirli şartlar dahilinde kampüs dışı çalışma izni 1 haziran 2014 tarihinden itibaren verilmiştir. Bu şartlar; yasal öğrenci vizesine sahip olmak, kampüs dışı çalışma anlaşması olan bir eğitim kurumunda okumak ve çalışma iznine başvurulan tarihte en az altı aylık öğrenci olmak olarak sıralanabilir. Çalışma izni alan öğrenciler haftada 20 saat, tatillerde ise “full time” çalışabilirler. Dil okulu öğrencileri ise bu kapsamda değerlendirilemez ve bu tür çalışma hakları yoktur.

 

Staj ya da co-op çalışma:

Bazı akademik programlar, staj yapmanın eğitimi tamamlayıcı niteliği dolayısıyla öğrencilere çalışma izni verilmesini öngörür. Eğer eğitim kurumu bu stajın zorunlu olduğunu teyit eden bir belge düzenlerse ve bu, eğitimi tamamlar nitelikte bir staj olacaksa; staj süresi eğitim süresinin yarısını geçmiyorsa ve staj için çalışma iznine başvuran öğrencinin öğrenci vizesi varsa çalışma izninin verilmesi gerekmektedir.

Mezuniyet Sonrası Çalışma: Mezuniyet sonrası çalışma, Kanada’daki yükseköğrenim öğrencileri için gelecekleri açısından çok değerli bir fırsat. Bu anlamda Kanada, mezuniyet sonrasında da öğrencilere belirli şartlar dahilinde çalışma hakkı tanıyabilmektedir. Devlet veya devletin finansal desteği olan kanada yükseklisans kurumlarında ya da belirli bazı diploma programlarını sunmaya yetkisi olan özel eğitim kurumlarının birinde “full time” öğrenci olarak 8 aylık bir eğitim süresini tamamlamış olan ve bunu belgeleyebilen öğrencilerin, eğitimleri bittikten sonra 90 gün içerisinde çalışma izni başvuru hakkı bulunur. Her diploma programı sunan özel eğitim kurumları bu hakka sahip olamayabiliyor. Böyle bir imkanla uluslararası iş dünyasında sizi öne çıkarak bir iş deneyimi elde etmeniz kariyerinize büyük ölçüde olumlu katkılar sağlayacaktır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir